niedziela, 19 lipca 2015

Siły i słabości, czyli analiza SWOT

Fot. Pinterest

Analiza SWOT to narzędzie do szybkiej oceny szans powodzenia danego przedsięwzięcia. Jest metodą uniwersalną; stosuje się ją przy pracach nad projektami ze wszystkich dziedzin. Przyda się także przy wstępnych etapach przygotowań wniosku pozyskanie dotacji unijnych.


Historia analizy SWOT rozpoczyna się w latach 50. XX wieku i trwa do dzisiaj. Profesjonalna wersja tej metody opiera się na odpowiednim wypisaniu czynników, które wpływają na zaplanowane działanie, a następnie na obliczeniu wartości poszczególnych argumentów. Zrobienie takiej analizy można zlecić profesjonalnej firmie, jednak rozpisanie mocnych i słabych stron metodą domową również bywa bardzo pomocne, stanowiąc nierzadko podstawę do dalszych rozważań.

Nazwa

Skrót SWOT pochodzi od pierwszych liter angielskich wyrazów: strenghts, weaknesses, opportunities, threats. Po polsku to odpowiednio: mocne strony, słabe strony, szanse i zagrożenia. Dwa pierwsze czynniki odnoszą się do sytuacji wewnętrznej, kolejne zaś do tego, co na zewnątrz. Mocne strony to wszystkie atuty, zalety i wartości projektu. Słabe – jego wady i przeszkody. Szanse są cechami otoczenia, które pozytywnie wpływają na nasze przedsięwzięcie. Zagrożenia zaś to te elementy środowiska zewnętrznego, które nie sprzyjają projektowi.

SWOT w praktyce

Najważniejszym elementem analizy SWOT jest znalezienie argumentów do każdej kategorii i wpisanie ich do odpowiednich rubryk. W bardziej zaawansowanych technikach można następnie przystąpić do nadania czynnikom ważności – w ramach 100% (jednego punktu) rozdzielamy wartości do każdego argumentu (wartości mogą się powtarzać). W przypadku opracowywania analizy SWOT dla wniosku o pozyskanie dotacji, wyliczanie wagi nie jest tak istotne, ponieważ służy ono głównie do ustalania strategii działań firmy. Jeśli decyzja o staraniu się o dofinansowanie została podjęta, SWOT pomoże przede wszystkim w odkryciu obszarów, które są naszym atutem i tych, wymagających jeszcze pracy.

Przykładowe argumenty w analizie SWOT 

Liczba argumentów w każdej kategorii analizy powinna być nie mniejsza od 4 i nie większa od 10. W przykładowej tabeli pokazujemy, jak w praktyce wygląda SWOT, dotyczący wniosku o dotację z Unii i jakie czynniki pasują do odpowiednich kategorii.


Przeprowadzenie analizy SWOT pomocne jest przy ocenianiu ryzyka każdego przedsięwzięcia. Użycie jej przed złożeniem wniosku o dotację może okazać się krokiem milowym do zdobycia funduszy unijnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz