Fot. Pinterest |
Unia Europejska duży nacisk kładzie na ideę wspólnoty, wzajemnej współpracy oraz pomocy między regionami. Z tej polityki spójności wyłonił się nowy program o nazwie Interreg Europa. Zakłada on przede wszystkim zacieśnienie relacji między państwami Europy Środkowej.
359 mln euro, które Unia przekazała na dofinansowania, przeznaczone będą na cztery obszary: działania nad zwiększeniem konkurencyjności, współpracę przy stosowaniu rozwiązań niskoemisyjnych, wykorzystanie zasobów naturalnych oraz kulturowych dla wzrostu gospodarczego oraz rozwój transportu między krajami środkowej Europy. Państwa, które w programie uczestniczą to: Austria, Chorwacja, Czechy, Węgry, Polska, Słowacja, Słowenia oraz obszary Włoch i Niemiec (w zestawieniu celowo nie pojawiła się Ukraina).
Po co nam Interreg?
Ze względu na trudną wspólną historię rejonu środkowej Europy, państwa bywają często bardzo niejednorodne (względem siebie samych oraz innych krajów). Różnią nas zarówno ukształtowanie powierzchni i aglomeracja (morza, góry, wsie i duże miasta), jak i stale widoczny podział na część wschodnią i zachodnią. Jednocześnie cały teren ma wiele niewykorzystanych jeszcze atutów, które warto pobudzić i zacząć czerpać z nich zyski. Takie właśnie skutki ma przynieść realizacja programu Interreg Europe.
Osie priorytetowe, czyli o co walczymy
Najważniejszym priorytetem jest pobudzenie współpracy między krajami Środkowej Europy. Dofinansowania unijne, które przeznaczono na ten cel, mają ożywić międzynarodową wymianę wiedzy, doświadczeń, technologii. Fundusze zostaną także przekazane na zwiększenie poziomu edukacji obywateli oraz wspieranie ich przedsiębiorczości. Unia dofinansuje również prace na rzecz ochrony środowiska, a dokładniej: polepszenie efektywności energetycznej oraz większe użycie odnawialnych źródeł energii, a obszary miejskie mają emitować mniej CO2. Lokalizacja i dzielone przez Europejczyków doświadczenia historyczne też powinny zostać wykorzystane do budowania wspólnoty. Troska o środowisko ma stać się niepodważalnym priorytetem wspólnym, a dziedzictwo kulturowe wpłynie na integrację mieszkańców różnych krajów. Ostatnią osią priorytetową jest rozwój transportu – towarowego i pasażerskiego. Połączone mają być pomijane na dotychczasowych trasach obszary, znajdujące się poza centrami, a cała komunikacja powinna stać się bardziej ekologiczna.
Przyjmowanie wniosków o dotacje w ramach projektu Interreg zamknęło się co prawda z końcem lipca, ale naborami warto interesować się cały czas – obecnie można na przykład zgłosić kandydaturę do działania w ramach instrumentu Seed Money. Pozyskane dofinansowanie unijne wpłynie na rozwój nie tylko naszej firmy, ale także najbliższego nam obszaru.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz