poniedziałek, 13 lipca 2015

Unia dla ekologii: program LIFE


Fot. Pinterest
Mówi się, że kiedy zginie ostatnia pszczoła, ludzkość przetrwa tylko cztery lata. Lepiej będzie, jeśli nie przekonamy się w praktyce, że to twierdzenie jest prawdziwe. Stąd właśnie zakrojona na szeroką skalę proekologiczna działalność Unii Europejskiej. Każda firma, która chce przyczynić się do ochrony środowiska, może zdobyć dotację na projekt, związany z tą dziedziną. Jednym z ciekawszych przedsięwzięć jest program LIFE. 

Program LIFE działa już od 22 lat, od 2007 roku pod nazwą LIFE+. Całkowita suma przeznaczonych na niego środków unijnych wynosi 3,4 mld euro, a liczba zrealizowanych projektów to 4170. Każda kolejna edycja jest doskonalsza od poprzedniej, wprowadzane są podziały tematyczne i kategorie. Polska, jako członek Unii, również jest beneficjentem LIFE, a jego wdrażaniem zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Natura 2000

Wspominając o programie LIFE nie można zapomnieć o jego młodszej siostrze, jaką jest Natura 2000. Polega na wyznaczaniu obszarów szczególnie ważnych dla istotnych i zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Ich siedliska obejmowane są ochroną – opiniuje się inwestycje, które mogłyby mieć wpływ na dane terytorium, zapobiega pogorszeniu stanu obszaru oraz wprowadza regulacje prawne, gwarantujące bezpieczeństwo przyrody. Polska lista obszarów Natury 2000 jest niezwykle długa (ponad 800 miejsc), obejmuje wszystkie województwa i uwzględnia obszary występowania ptaków, góry, torfowiska i wiele innych.

Fot. Pinterest

Aktualny program LIFE

Obecnie program LIFE zaplanowany jest na lata 2014-2020, a jego budżet wynosi 3,4 mld euro. Do roku 2017 wydane będzie 1,3 mld euro na rzecz środowiska i 450 mln na rzecz klimatu. Projekty, wdrażane z funduszy unijnych w Polsce to na przykład ochrona:

  • zwierząt na terenie parków narodowych (program „Polskie Ostoje Ptaków),
  • nietoperzy w południowej Polsce,
  • orlika krzykliwego na wszystkich obszarach Natury 2000,
  • żubrów w Polsce północno-zachodniej.

Obszary priorytetowe

W ramach programu LIFE finansowanego ze środków europejskich wyznaczono następujące obszary priorytetowe:

  • ochrona środowiska i efektywne gospodarowanie zasobami – zwłaszcza pod względem działań zintegrowanych,
  • przyroda i różnorodność biologiczna – dotyczy wprowadzania sprzyjających środowisku przepisów prawnych,
  • zarządzanie i informacja w zakresie środowiska – głównie poprzez edukację i rozpowszechnianie danych o wartości ochrony przyrody,
  • łagodzenie skutków zmiany klimatu – redukowanie ilości wytwarzanych gazów cieplarnianych,
  • dostosowywanie się do skutków zmiany klimatu – zwiększenie świadomości i zaangażowania w walkę na rzecz klimatu,
  • zarządzanie i informacja w zakresie klimatu – rozpowszechnianie edukacji o zmianach klimatycznych. 


Fot. Pixabay


Zielony tydzień 

Każdego roku w Brukseli organizowany jest Zielony tydzień (Green Week). Jego celem jest popularyzacja działań związanych z ochroną środowiska, zwłąszcza dzięki funduszom unijnym. Tegoroczna edycja odbywała się od 4 do 5 czerwca pod hasłem bioróżnorodności. Nie zabrakło akcentu polskiego – nasza delegacja przywiozła instalację „GigantoRak szlachetny”. Reprezentanci Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych przekonywali o konieczności ochrony raka szlachetnego, który występuje jedynie w czystych wodach, dlatego na podstawie jego obecności można ocenić poziom zanieczyszczeń. Niestety, gatunek stopniowo wypierany jest przez raki pręgowane, które są znacznie odporniejsze na bytowanie w trudnych warunkach.

Każda prywatna lub publiczna firma, zarejestrowana na terenie Unii, może wziąć udział w programie LIFE. Dofinansowania przeznaczone na ratowanie środowiska przed zgubną działalnością człowieka są niebagatelne, dlatego warto poświęcić nieco czasu i uwagi na dołączenie do tak szczytnej akcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz