Fot. Pixabay |
Napisanie wniosku o dofinansowanie nie jest proste i bezproblemowe, ponieważ wiąże się nie tylko z wypełnieniem dużej liczby dokumentów, lecz także z przeczytaniem wielu rozporządzeń jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Nie istnieją niestety generalne i uniwersalne zasady, według których uzupełnia się wnioski, ponieważ każdy program unijny rządzi się osobnymi zasadami. Można za to pamiętać, aby zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych szczegółów – niezależnie od programu, do którego aplikujemy.
Kompletne dane
Bardzo często popełnianym błędem jest niedostarczenie wszystkich wymaganych załączników lub zaniedbania w wypełnianiu formularzy. Takie uchybienia mogą spowodować nawet całkowite odrzucenie projektu, a więc nieprzyznanie dofinansowania. Konieczne jest dokładne czytanie instrukcji (umieszczane są bezpośrednio na wnioskach przed właściwą rubryką oraz całościowo, w osobnym pliku) i stosowanie się do każdego ich podpunktu. Jeśli dane polecenie nie ma związku z naszym projektem, w odpowiednim polu wpisuje się zazwyczaj informację „nie dotyczy” (a zostawienie pustego miejsca może być potraktowane jako błąd). Nie można także pominąć wpisania końcowych informacji: skąd dowiedzieliśmy się o naborze i z jakiej pomocy przy wypełnianiu wniosku korzystaliśmy.
Daty, daty, daty...
Na rządowej stronie funduszy europejskich zamieszczony jest spis ogłoszeń o naborach wniosków. Należy pamiętać, że data końca naboru jest terminem wiążącym, a po jego upływie nawet najbardziej precyzyjnie wypełniona dokumentacja nie zostanie przyjęta. Wnioski o dofinansowanie składane są przez internet lub w formie papierowej (dostarczane kurierem lub listem poleconym).
Fot. Pixabay |
Pomoc firmy zewnętrznej
Unia Europejska przeznacza ogromne fundusze na dofinansowania – stąd rosnąca każdego roku liczba składanych wniosków. Nie wszyscy radzą sobie z dokumentacją tak samo dobrze, dlatego w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynkowe funkcjonują firmy, które pomagają przy dopełnieniu formalności. Warto rozważyć skorzystanie z oferty jednego z takich przedsiębiorstw – zwłaszcza, jeśli publikuje statystki, dotyczące skuteczności pozyskanych dotacji.
Ułatwieniem przy staraniu się o dotację jest niewątpliwie publikacja formalnej i merytorycznej karty oceny wniosku, dzięki której można dowiedzieć się, według jakich kryteriów weryfikowane są dokumenty. Mimo tego jednak bywa łatwo zabłądzić nawet na pierwszym etapie ubiegania się o dofinansowanie – wtedy pomoc wykwalifikowanej firmy będzie na wagę złota (albo euro).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz