poniedziałek, 2 marca 2015

Dotacje unijne dla firm na lata 2014-2020

Duże firmy oraz małe przedsiębiorstwa od 2004 roku chętnie ubiegają się o dofinansowania z Unii Europejskie. To niesamowite wsparcie finansowe zarówno na start, jak i w dalszym rozwoju firmy. Którzy przedsiębiorcy mają największe szanse na dofinansowanie dla firm w najbliższych pięciu latach?

Decyzje o dotacjach dla Polski zostały już zatwierdzone, przedsiębiorcy będą wciąż mogli starać się o dofinansowanie z różnych programów regionalnych. By dostać dotacje należy przygotować odpowiedni projekt oraz biznesplan. Z jakich dziedzin najłatwiej dostać dofinansowanie dla firm?




Jakie zmiany w dofinansowaniach?

Przy tworzeniu planów na kolejne lata Unia Europejska uwzględnia sytuacje gospodarczą danego kraju i jego możliwości w stosunku do najlepiej rozwiniętych państw europejskich. W każdym państwie wspierane są inne sektory, które wymagają szczególnych zmian. Plan rozwoju Polski przez najbliższe pięć lat ma dotyczyć zwłaszcza wparcia badań i rozwoju innowacji oraz infrastruktury i  środowiska.  Dużą zmianą jest szczególny nacisk na pomoc dla biednych, wschodnich województw Polski, które są zacofane gospodarczo w stosunku np. do Mazowsza. Rozszerzeniem wsparcia finansowego dla firm jest oferta instrumentów zwrotnych dla firm, które nie otrzymały dotacji unijnej. Polega ona na pożyczce zwrotnej lub poręczeniu na preferencyjnych warunkach. Zmiany w nadchodzących dofinansowaniach dotyczyć będą także samego procesu biurokracji, mają być uproszczenia w dokumentacji - do określonego dokumentu nie trzeba będzie wielokrotnie powracać w trakcie dalszych projektów, tak jak to było dotychczas. Sam przebieg ubiegania się o dofinansowanie dla firm pozostaje taki sam.

Na jakie firmy unia kładzie największy nacisk?

O dofinansowania unijne dla firm będzie można się starać z różnych projektów, które proponują samorządy wojewódzkie danego obszaru. Ogólnie najwięcej pieniędzy przeznaczonych jest na infrastrukturę czy rozwój innowacji, jednak to od miejsca, w który mamy działalność zależy, kto ma największe szanse na dotację. Zwłaszcza atrakcyjny pod względem możliwości otrzymania dofinansowania jest rynek gospodarczy wschodniej Polski, ponieważ właśnie tam Unia Europejska szczególnie planuje podnieść komfort życia spowodowany rozwojem gospodarczym. Oczywiście w każdym miejscu kładziony jest nacisk na inną branże, np. w lubuskim wysoce wspierany jest przemysł drzewny. Dlatego też nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, jaką branżą zająć się w Polsce, by dostać dotację dla firm. To zależy od położenia na mapie, ogólnie jednak warto przyjrzeć się proponowanym programom i konkurencji na rynku. Jeśli mamy oryginalny pomysł i rzetelny plan na jego zrealizowanie, to możliwe,że właśnie my otrzymamy unijne dofinansowanie dla firm. Największą wagę przywiązuje się obecnie do innowacyjności i konkurencyjności.

Jak przygotować się do konkursu o dotację unijną dla firm?

Zasady konkursu są takie same – należy napisać szczegółowy projekt i biznesplan, zgłosić się do konkursu z odpowiedniego projektu i dopilnowywać wszystkich terminów. W praktyce to dosyć trudne, dlatego warto poprosić o pomoc specjalne agencje pomagające w uzyskiwaniu funduszy europejskich. Należy się naprawdę dobrze przygotować do wyzwania, jakim jest konkursu o dotacje dla firm, ponieważ najmniejsza luka w dokumentacji może przyczynić się do dyskwalifikacji. A konkurencja nie śpi! Trzeba odpowiednio wcześnie zacząć planowanie działań, by w terminie wyrobić się z całą dokumentacją. Warto też przyjrzeć się rynkowi pracy, ponieważ jeśli istnieje już wiele firm zajmujących się podobną działalnością w obszarze naszych miejscowości (zwłaszcza małych miast), to możemy mieć mniejsze szanse na dotację.

Dofinansowania unijne dla firm na lata 2014-2020 wciąż jest atrakcyjną ofertą dla przedsiębiorców, umożliwia wsparcie przedsiębiorstwa. By je dostać, należy dokonać wszelkich starań związanych z biurokracją i oryginalnym pomysłem. Stawiajmy na innowacyjność i konkurencyjność.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz