Choć staranie się o unijne dofinansowanie dla firm może wydawać się dla początkujących przedsiębiorców drogą przez męki biurokracji, to warto spróbować! Za dotacje unijną mogą unowocześnić swoją firmę oraz podwyższyć jej standard, np. kupując najlepsze sprzęty. Dofinansowania na najbliższe lata zachęcają zwłaszcza młodych naukowców.
Z jakich programów można starać się o dotacje dla firm?
Na lata 2014-2020 zgłoszonych jest sześć dwufunduszowych programów regionalnych dla Polski, w ramach których przedsiębiorcy będą mogli się starać o dofinansowanie dla firm. Nazywa się je dwufunduszowymi, ponieważ finansowane są z dwóch źródeł – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Przedsiębiorcy będą mogli brać udział w konkursie o datację unijną z programu, który realizuje dany samorząd wojewódzki. Ogólnymi programami przyznanymi na rozwój firm w Polsce są: Infrastruktura i Środowisko, Inteligenty Rozwój, Polska Cyfrowa, Wiedza Edukacja Rozwój, Pomoc Techniczna oraz przeznaczony tylko dla pięciu województw – Polska Wschodnia. Z tych programów najwięcej dotacji może przyznać Program Infrastruktura i Rozwój, który przeznacza na dofinansowania dla firm 27,41 mld euro, duży nacisk unia kładzie na Program Inteligentny Rozwój, który ma do rozdysponowania 8,61 mld euro. Właśnie dzięki niemu gospodarka Polski ma opierać na najnowszych technologiach, by dobiegać do standardu najlepiej rozwiniętych państw europejskich
Jaka jest wysokość dotacji dla firm?
Na dofinansowania w Polsce na lata 2014-2020 unia przeznaczyła 82,5 mld euro, z których na jedną firmę dotacja unijna nie może przekroczyć średniego sześciokrotnego wynagrodzenia krajowego, czyli 22687 zł. W sytuacji przyznania dotacji na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych dotacja nie może przekraczać przeciętnego czterokrotnego wynagrodzenia na jednego założyciela spółdzielni i trzykrotnego na jednego członka danej spółdzielni. Warto przypomnieć, że na Program Infrastruktura i Środowisko przeznaczonych jest 27, 41 mld euro, a na Program Inteligenty Rozwój – 8,61 mld euro. Program Polska Cyfrowa ma do rozdysponowania 2,17 mld euro, a Polska Wschodnia 2 mld euro. Program Wiedza Edukacja Rozwój – 4,69 mld euro, natomiast Program Pomoc Techniczna – 700, 12 mln euro.
Na co można wydawać dofinansowania?
Dotacje unijne można wydawać wyłącznie na działania określone w projekcie konkursowym. Należy skrupulatnie dokumentować wszelkie wydatki z dofinansowań dla firm, ponieważ mogą być one kontrolowane. W chwili jakichkolwiek nieporozumień mogą być nałożone kary dla firm. Dotacje mają wspierać rozwój firmy, dlatego trzeba szczegółowo je rozplanować, by nie spotkać się z żadnymi uchybieniami.
Dotacje unijne dla firm na lata 2014-2020 dostosowane są do wielobranżowych inwestycji, ważne by przedsiębiorcy wykazali się dobrym pomysłem na rozwój gospodarczy państwa i dysponowali nimi w przemyślany sposób.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz