poniedziałek, 2 lutego 2015

Na co będą dotacje unijne dla przedsiębiorców w 2014-2020

Analiza poprzednich lat pokazuje jak bardzo dotacje unijne przyczyniły się do rozwoju polskich firm, a co za tym idzie do całej gospodarki. Przed polakami kolejne lata, w których będzie można korzystać z dofinansowań dla firm. Warto skorzystać z takiej możliwości na swój rozwój.

Zainteresowanie tematem dotacji unijnych na najbliższe lata jest bardzo duże. Wielu przedsiębiorców chce skorzystać z szansy jaką daje im Unia Europejska. Jest to doskonała propozycja dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, jak i dla osób, które dopiero planują uruchomienie własnego biznesu. Warto jest więc poznać szczegóły programu, który się właśnie rozpoczyna, na najbliższe lata.





Minister Elżbieta Bieńskowska i wiceminister Iwona Wendel spotkały się w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej 14 października w 2013r, podczas tego spotkania posumowały plany na najbliższe lata i wskazały w jakim kierunku dofinansowania dla firm będą przekazywane.

Wsparcie ma dotyczyć głównie mikro, małych i średnich firm, które stanowią 99,8% wszystkich przedsiębiorstw w Polsce. Na ten cel zostanie przeznaczone ponad 12,5 mld euro, w tym prawie 7 mld euro trafi do programów regionalnych. Pani minister podczas spotkania podkreśliła, że nadchodząca pomoc, może się okazać ostatnią, aż tak hojną i korzystną dla naszego kraju. Tym bardziej, jest to doskonały moment, aby przyjrzeć się temu tematowi bliżej. Podkreśliła też, że innowacyjny rozwój w polskich firmach jest na bardzo niskim poziomie, dlatego właśnie ten rozwój będzie kierunkiem, w który zostaną pchnięte najnowsze dotacje unijne. Najbliższe lata będą więc okresem rozbudowywania i poszerzania współpracy pomiędzy nauką a biznesem.

Osoby, które chciałyby otrzymać dotacje dla firm, powinny dokładnie poznać obszary, w których wsparcie będzie oferowane i sprawdzić, czy ich pomysły na rozwój kwalifikują się do postawionych wytycznych. Wszystkie dotacje unijne będą przyznawane w kliku, określonych programach. Oto główne programy:


  1. Inteligentny Rozwój – jego celem jest rozbudowanie współpracy pomiędzy nauką a biznesem, a w efekcie komercjalizacji wyników prac badawczych i podniesienie wartości prywatnych nakładów na B+R.
  2. Dla Polski Wschodniej – jego celem jest wprowadzenie w życie założeń Programu Inteligentnego Rozwoju, czyli realizowanie w firmach innowacji wynikających ze współpracy nauki i biznesu. Dodatkowo ten program będzie wspierał nowo powstające przedsiębiorstwa.
  3. Regionalne – ich celem jest rozwój w kadrach i wzmocnienie regionalnych inteligentnych specjalizacji. Czyli ożywienie i wzmocnienie silnych stron danych regionów, w których wyróżniają się na tle innych.
  4. Polska Cyfrowa – jego celem jest wsparcie rozbudowy sieci do szybkiego internetu, oraz wsparcie firm chcących zająć się e-administracją w samorządach i administracji rządowej.
  5. Wiedza, Edukacja, Rozwój – jego celem jest podwyższenie ogólnych kompetencji pracowników małych i średnich firm, oraz pomoc w zakładaniu nowych firm.
  6. Infrastruktura i Środowisko – jego celem jest uporządkowanie i wsparcie działalności z zakresu gospodarki odpadami i wodą, energetyki i odnawialnych źródeł energii.


Oczywiście jest to jedynie hasłowy przegląd tego, na co dotacje dla firm będą przeznaczane w najbliższych latach. Jeżeli ktoś interesuje się tym tematem poważnie, powinien dogłębniej zbadać szczegóły i informacje dotyczące programu, który go interesuje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz