środa, 15 lipca 2015

Pięć zasad promowania pozyskanej dotacji unijnej

Wydaje się, że po przygotowaniu projektu, złożeniu wniosku, aż wreszcie jego zaakceptowaniu i przyznaniu dotacji, etap realizowania jest jednym z przyjemniejszych momentów. Aby rzeczywiście tak było, szczególną uwagę poświęcić trzeba promowaniu pozyskanego dofinansowania, razem z prowadzeniem skrupulatnej dokumentacji. Zobaczmy, na czym właściwie promocja ma polegać.


  1. Wszystkie publikowane dokumenty (ogłoszenia, plakaty, ulotki, strony internetowe czy informacje prasowe i inne) muszą posiadać odpowiednie oznaczenie (znak Funduszy Europejskich z lewej strony i Unii Europejskiej z prawej). Tak samo jest w przypadku materiałów dla ewentualnych uczestników realizowanego projektu. Znaki dotacji unijnych muszą znajdować się na dokumentach niezależnie od miejsca ich rozpowszechniania (pliki internetowe, materiały drukowane). Dodatkowo umieszczane symbole (na przykład herb województwa) nie mogą być większe od flagi UE.

  2. Jeżeli projekt zdobył dofinansowanie przekraczające 500 000 euro oraz dotyczy działów infrastruktury lub prac budowlanych, obowiązkiem jest umieszczenie tablicy informacyjnej w miejscu inwestycji. Tablica o charakterze tymczasowym musi mieć minimalne wymiary 80 x 120 cm. Umieszcza się ją w miejscu realizacji projektu od czasu jego rozpoczęcia do zakończenia. Tablica informująca o pozyskanej dotacji unijnej musi zawierać następującą treść:
    * tytuł i cel projektu,
    * nazwa beneficjenta,
    * logo Funduszy Europejskich i Unii Europejskiej (oba na górze, odpowiednio: z lewej i prawej strony) oraz – jeśli jest to projekt z dotacji programu regionalnego – logo województwa,
    * adres strony internetowej: mapadotacji.gov.pl.

    Należy również pamiętać, że tablica musi znajdować się w miejscu widocznym i być czytelna dla osób zainteresowanych jej treścią.

  3. Po zakończeniu realizacji projektu, który zdobył dofinansowanie powyżej 500 tys. euro i obejmuje swoim zakresem infrastrukturę, zakup trwałych środków lub prace budowlane, beneficjent ma obowiązek umieszczenia tablicy pamiątkowej po skończeniu inwestycji. Może to być zamontowana na stałe tablica informacyjna, jeśli tylko zachowała się w dobrym stanie i pozostaje czytelna. W miejscach, w których nie ma wystarczającej przestrzeni dla tak dużego formatu, proponuje się montaż tabliczek nie mniejszych od formatu A4.

  4. Beneficjenci, którzy pozyskali dofinansowanie unijne na projekty inne niż te, opisane w powyższych punktach i którzy nie mają obowiązku instalacji tablic, powinni umieszczać plakaty w miejscach swoich działań. Zasady, dotyczące treści i miejsca montażu są takie same, jak w przypadku tablic informacyjnych. Format plakatów z informacją o funduszach unijnych nie powinien być mniejszy od A3.

  5. Wielu beneficjentów prowadzi swoje strony internetowe – one też muszą spełniać konkretne warunki oznaczeń. Znaki Funduszy Europejskiej oraz Unii powinny znajdować się na górze strony, w miejscu łatwo dostępnym dla użytkownika. Ze względu na ilość miejsca, informacji na temat inwestycji może być znacznie więcej, niż na tablicy informacyjnej – proponuje się więc na stronie internetowej wyszczególnić cele i wartość projektu, planowane efekty działań oraz wkład Funduszy Europejskich. Mile widziane są również wszelkie dodatkowe informacje, mające na celu zaznajomienie użytkowników z przeprowadzaną inwestycją ze środków unijnych.

Wykonywaniu wszystkich opisanych wyżej działań musi towarzyszyć prowadzenie dokumentacji, czyli przechowywanie zdjęć, zrzutów ekranów, egzemplarzy ulotek czy artykułów. Wszystkie znaki i wzory graficzne dostępne są na portalu internetowym Funduszy Europejskich, a w razie jakichkolwiek problemów znajdują się tam także listy Punktów Informacyjnych oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz