niedziela, 19 lipca 2015

Siły i słabości, czyli analiza SWOT

Fot. Pinterest

Analiza SWOT to narzędzie do szybkiej oceny szans powodzenia danego przedsięwzięcia. Jest metodą uniwersalną; stosuje się ją przy pracach nad projektami ze wszystkich dziedzin. Przyda się także przy wstępnych etapach przygotowań wniosku pozyskanie dotacji unijnych.


piątek, 17 lipca 2015

Wniosek o dofinansowanie – jak napisać?

Fot. Pixabay
Wniosek o dofinansowanie z Unii Europejskiej jest wizytówką naszego projektu. Dzięki starannie wypełnionej dokumentacji pomysł może zyskać aprobatę i zdobyć dotację – albo odwrotnie, być odrzucony na początkowym etapie. 

Napisanie wniosku o dofinansowanie nie jest proste i bezproblemowe, ponieważ wiąże się nie tylko z wypełnieniem dużej liczby dokumentów, lecz także z przeczytaniem wielu rozporządzeń jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Nie istnieją niestety generalne i uniwersalne zasady, według których uzupełnia się wnioski, ponieważ każdy program unijny rządzi się osobnymi zasadami. Można za to pamiętać, aby zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych szczegółów – niezależnie od programu, do którego aplikujemy.

środa, 15 lipca 2015

Pięć zasad promowania pozyskanej dotacji unijnej

Wydaje się, że po przygotowaniu projektu, złożeniu wniosku, aż wreszcie jego zaakceptowaniu i przyznaniu dotacji, etap realizowania jest jednym z przyjemniejszych momentów. Aby rzeczywiście tak było, szczególną uwagę poświęcić trzeba promowaniu pozyskanego dofinansowania, razem z prowadzeniem skrupulatnej dokumentacji. Zobaczmy, na czym właściwie promocja ma polegać.


poniedziałek, 13 lipca 2015

Unia dla ekologii: program LIFE


Fot. Pinterest
Mówi się, że kiedy zginie ostatnia pszczoła, ludzkość przetrwa tylko cztery lata. Lepiej będzie, jeśli nie przekonamy się w praktyce, że to twierdzenie jest prawdziwe. Stąd właśnie zakrojona na szeroką skalę proekologiczna działalność Unii Europejskiej. Każda firma, która chce przyczynić się do ochrony środowiska, może zdobyć dotację na projekt, związany z tą dziedziną. Jednym z ciekawszych przedsięwzięć jest program LIFE. 

Program LIFE działa już od 22 lat, od 2007 roku pod nazwą LIFE+. Całkowita suma przeznaczonych na niego środków unijnych wynosi 3,4 mld euro, a liczba zrealizowanych projektów to 4170. Każda kolejna edycja jest doskonalsza od poprzedniej, wprowadzane są podziały tematyczne i kategorie. Polska, jako członek Unii, również jest beneficjentem LIFE, a jego wdrażaniem zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.