wtorek, 25 sierpnia 2015

Europa to Gorzów Wielkopolski

Fot. Europa to My
Od początku lipca trwało głosowanie w ramach akcji „Europa to My”, a za kilka dni odbędzie się wielka realizacja jednej z nagród, czyli koncert, uświetniający Ogólnopolski Dzień Funduszy Europejskich. Zwycięskim miastem został Gorzów Wielkopolski i tam właśnie pojawią się największe polskie gwiazdy: Afromental, Margaret, Edyta Górniak, Formacja Nieżywych Schabuff i inni.

poniedziałek, 10 sierpnia 2015

Lato Funduszy Europejskich

Fot. Pixabay
Do końca lata zostało już tylko kilka tygodni, ale jeszcze do ostatnich dni września organizowane są szkolenia o nazwie „Lato Funduszy Europejskich”. Mieszkańcy sześciu województw: Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Zachodniopomorskiego, Lubuskiego, Warmińsko-Mazurskiego i Podlaskiego mogą jeszcze skorzystać z otwartych rekrutacji.

wtorek, 4 sierpnia 2015

W kierunku zmian: Interreg Europa

Fot. Pinterest
Unia Europejska duży nacisk kładzie na ideę wspólnoty, wzajemnej współpracy oraz pomocy między regionami. Z tej polityki spójności wyłonił się nowy program o nazwie Interreg Europa. Zakłada on przede wszystkim zacieśnienie relacji między państwami Europy Środkowej. 

359 mln euro, które Unia przekazała na dofinansowania, przeznaczone będą na cztery obszary: działania nad zwiększeniem konkurencyjności, współpracę przy stosowaniu rozwiązań niskoemisyjnych, wykorzystanie zasobów naturalnych oraz kulturowych dla wzrostu gospodarczego oraz rozwój transportu między krajami środkowej Europy. Państwa, które w programie uczestniczą to: Austria, Chorwacja, Czechy, Węgry, Polska, Słowacja, Słowenia oraz obszary Włoch i Niemiec (w zestawieniu celowo nie pojawiła się Ukraina).

niedziela, 2 sierpnia 2015

Ustronie Morskie świeci przykładem

Fot. Portal Samorządowy
Inwestycje w farmy fotowoltaiczne są coraz popularniejsze na całym świecie: odnawialne źródła energii bardziej sprzyjają środowisku, a jednocześnie zaspokajają potrzeby mieszkańców. Największą farmą może poszczycić się Kalifornia, w Polsce tymczasem otwarto jedyną w naszym kraju farmę na terenie byłego wysypiska śmieci.

sobota, 1 sierpnia 2015

Nowa działalność? Tylko z dotacją!

Fot. Pinterest
Program Operacyjny Kapitał Ludzki funkcjonował co prawda do roku 2013, jednak osoby zainteresowane rozpoczęciem działalności gospodarczej mogą nadal w wielu województwach skorzystać z pożyczek i dotacji na start. W zależności od wieku kandydata, do dyspozycji są: inicjatywa Wiedza Edukacja Rozwój oraz Regionalne Programy Operacyjne.

Dotacja na nowe przedsiębiorstwo może być pozyskana przez osoby już od momentu pełnoletniości, jednak kandydat nie powinien wtedy pracować ani kontynuować nauki. Prawo przewiduje podział w pozyskiwaniu funduszy na dwie kategorie: pierwsza przeznaczona jest dla osób, które nie ukończyły jeszcze 29 roku życia, a druga dla tych, którzy wspomniany wiek przekroczyli.

niedziela, 19 lipca 2015

Siły i słabości, czyli analiza SWOT

Fot. Pinterest

Analiza SWOT to narzędzie do szybkiej oceny szans powodzenia danego przedsięwzięcia. Jest metodą uniwersalną; stosuje się ją przy pracach nad projektami ze wszystkich dziedzin. Przyda się także przy wstępnych etapach przygotowań wniosku pozyskanie dotacji unijnych.


piątek, 17 lipca 2015

Wniosek o dofinansowanie – jak napisać?

Fot. Pixabay
Wniosek o dofinansowanie z Unii Europejskiej jest wizytówką naszego projektu. Dzięki starannie wypełnionej dokumentacji pomysł może zyskać aprobatę i zdobyć dotację – albo odwrotnie, być odrzucony na początkowym etapie. 

Napisanie wniosku o dofinansowanie nie jest proste i bezproblemowe, ponieważ wiąże się nie tylko z wypełnieniem dużej liczby dokumentów, lecz także z przeczytaniem wielu rozporządzeń jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Nie istnieją niestety generalne i uniwersalne zasady, według których uzupełnia się wnioski, ponieważ każdy program unijny rządzi się osobnymi zasadami. Można za to pamiętać, aby zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych szczegółów – niezależnie od programu, do którego aplikujemy.

środa, 15 lipca 2015

Pięć zasad promowania pozyskanej dotacji unijnej

Wydaje się, że po przygotowaniu projektu, złożeniu wniosku, aż wreszcie jego zaakceptowaniu i przyznaniu dotacji, etap realizowania jest jednym z przyjemniejszych momentów. Aby rzeczywiście tak było, szczególną uwagę poświęcić trzeba promowaniu pozyskanego dofinansowania, razem z prowadzeniem skrupulatnej dokumentacji. Zobaczmy, na czym właściwie promocja ma polegać.


poniedziałek, 13 lipca 2015

Unia dla ekologii: program LIFE


Fot. Pinterest
Mówi się, że kiedy zginie ostatnia pszczoła, ludzkość przetrwa tylko cztery lata. Lepiej będzie, jeśli nie przekonamy się w praktyce, że to twierdzenie jest prawdziwe. Stąd właśnie zakrojona na szeroką skalę proekologiczna działalność Unii Europejskiej. Każda firma, która chce przyczynić się do ochrony środowiska, może zdobyć dotację na projekt, związany z tą dziedziną. Jednym z ciekawszych przedsięwzięć jest program LIFE. 

Program LIFE działa już od 22 lat, od 2007 roku pod nazwą LIFE+. Całkowita suma przeznaczonych na niego środków unijnych wynosi 3,4 mld euro, a liczba zrealizowanych projektów to 4170. Każda kolejna edycja jest doskonalsza od poprzedniej, wprowadzane są podziały tematyczne i kategorie. Polska, jako członek Unii, również jest beneficjentem LIFE, a jego wdrażaniem zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

wtorek, 17 marca 2015

Dzięki dofinansowaniom dla firm możesz założyć własną działalność!

Masz pomysł na działalność, która może okazać się hitem na rynku, lecz nie posiadasz wystarczającego wkładu finansowego? Nie martw się, zaryzykuj! -  liczne dofinansowania dla firm pomogą ci w założeniu i funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.

Dzięki dofinansowaniom z Unii Europejskiej oraz Funduszowi Pracy nowi przedsiębiorcy mogą rozwijać swój biznes. Dofinansowania dla firm to ogromne ułatwienia na start, dzięki którym poprawia się sytuacja ekonomiczna obywateli, co wpływa na rozwój gospodarczy kraju.

poniedziałek, 2 marca 2015

Czego nie wiesz o dotacjach unijnych dla firm?

Co sześć lat Unia Europejska zatwierdza nowe programy rozwoju dla państw członkowskich, w ramach których właściciele firm mogą starać się o dotację. Co roku są one odpowiednio nowelizowane i rozwijane. O jakie dotacje mogą starać się przedsiębiorcy w latach 2014-2020?

Choć staranie się o unijne dofinansowanie dla firm może wydawać się dla początkujących przedsiębiorców drogą przez męki biurokracji, to warto spróbować! Za dotacje unijną mogą unowocześnić swoją firmę oraz podwyższyć jej standard, np. kupując najlepsze sprzęty. Dofinansowania na najbliższe lata zachęcają zwłaszcza młodych naukowców.

Dotacje unijne dla firm na lata 2014-2020

Duże firmy oraz małe przedsiębiorstwa od 2004 roku chętnie ubiegają się o dofinansowania z Unii Europejskie. To niesamowite wsparcie finansowe zarówno na start, jak i w dalszym rozwoju firmy. Którzy przedsiębiorcy mają największe szanse na dofinansowanie dla firm w najbliższych pięciu latach?

Decyzje o dotacjach dla Polski zostały już zatwierdzone, przedsiębiorcy będą wciąż mogli starać się o dofinansowanie z różnych programów regionalnych. By dostać dotacje należy przygotować odpowiedni projekt oraz biznesplan. Z jakich dziedzin najłatwiej dostać dofinansowanie dla firm?


poniedziałek, 2 lutego 2015

Na co będą dotacje unijne dla przedsiębiorców w 2014-2020

Analiza poprzednich lat pokazuje jak bardzo dotacje unijne przyczyniły się do rozwoju polskich firm, a co za tym idzie do całej gospodarki. Przed polakami kolejne lata, w których będzie można korzystać z dofinansowań dla firm. Warto skorzystać z takiej możliwości na swój rozwój.

Zainteresowanie tematem dotacji unijnych na najbliższe lata jest bardzo duże. Wielu przedsiębiorców chce skorzystać z szansy jaką daje im Unia Europejska. Jest to doskonała propozycja dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, jak i dla osób, które dopiero planują uruchomienie własnego biznesu. Warto jest więc poznać szczegóły programu, który się właśnie rozpoczyna, na najbliższe lata.


wtorek, 20 stycznia 2015

Inicjatywa JEREMIE – nowa forma dotacji unijnych


Komisja Europejska zainicjowała nowy program pomocy unijnej JEREMIE (ang. Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises). Inicjatywa skierowana jest do mikro, małych i średnich firm, oraz do osób, które dopiero planują rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

JEREMIE to doskonała alternatywa dla firm, które nie znajdują się w najlepszej sytuacji ekonomiczne i samodzielnie nie mogą sobie pozwolić na inwestycje w rozwój, oraz dla osób, które chcą wcielić w życie swoje plany, czyli dla tak zwanych i modnych ostatnio start-up'ów. Najważniejsze jest, by dofinansowanie dla firm trafiło właśnie do takich osób.